środa, 31 lipca 2013

Pokochaj to czego nienawidzisz

Hej! 

Pokochałam treningi cardio... A dlaczego?? Bo po nich widzę najlepsze efekty i najszybsze :) 

A co to za trening? Ogólnie rzecz ujmując,trening odbywający się na umiarkowanej intensywności przez stosunkowo długi czas. Poprzez taki rodzaj ćwiczeń możliwe jest kształtowanie wytrzymałości organizmu, a także spalanie tkanki tłuszczowej i dostarczonych kalorii. 
Jak je wykonywać?Można biegać, pływać, jeździć na rowerze czy ćwiczyć na maszynach cardio
Najpowszechniejszą metodą mierzenia intensywności ćwiczeń jest badanie tętna podczas ćwiczeń. Można to robić za pomocą pulsometru, w który wyposażone są praktycznie wszystkie nowsze urządzenia cardio (rowerki, bieżnie, steppery, orbiterki)

Tętno umiarkowane, czyli to, na którym odbywa się trening cardio, powinno stanowić 60 - 70% tętna maksymalnego (tętno maksymalne oblicza się według wzoru: Tmax = 220 – wiek). Jest to, tzw. Strefa 2 lub strefa spalania tłuszczu (weight loss). Pozostałe strefy treningowe to:
  • strefa 1 (50 – 60 Tmax) – trening o niskiej intensywności, służy przede wszystkim zachowaniu zdrowia,
  • strefa 3 (70 - 80% TMax) – trening służący poprawie wydolności fizycznej, 
  • strefa 4 (80 - 90% Tmax) – trening o wysokiej intensywności, w którym organizm nie jest w stanie dostarczyć odpowiednich ilości tlenu i włączają się beztlenowe reakcje pozyskiwania energii,
  • strefa 5 (90 - 100% Tmax) – intensywność treningu bardzo wysoka, przez co wykonywanie wysiłku na tym poziomie jest możliwe przez bardzo krótki czas.

Tętno możemy także określić samodzielnie za pomocą tzw. Skali RPE. Oceniamy tutaj stopień odczuwania wysiłku za pomocą mowy:
PoziomSubiektywne odczuwanie wysiłkuMożliwość rozmowy
RPE 1 - 2bardzo lekkibez wysiłku
RPE 3lekkiz lekkim wysiłkiem
RPE 4umiarkowanie lekkiz niewielkim utrudnieniem
RPE 5średnijest utrudniona
RPE 6średnio - ciężkiz większym wysiłkiem
RPE 7ciężkiz dużym wysiłkiem
RPE 8bardzo ciężkiz bardzo dużym wysiłkiem
RPE 9 - 10maksymalnyniemożliwa

Intensywność umiarkowana przypada na stopień 4 i 5 w skali RPE. 

Tętno w moim przypadku to 130-140

Na początku nienawidziłam tych maszyn... Było mi na nich po prostu za ciężko :( Zadyszka i mokra koszulka, była zawsze...
Postanowiła, że to czego nie lubię muszę pokochać :) Będzie to najlepszy sposób :) Zadziałało... Pozytywne nastawienie to jest to...
Z czasem zaczęłam czuć, że nie jest już tak ciężko... Puls już nie skacze tak strasznie ( a nie było ciekawie :( ) Obecnie wydłużam czas lub szybkość na danym sprzęcie. A jest w czym wybierać. Na czym ćwiczę.  Na bieżni trenuje już podbiegi, a nie tylko spaceruje. Oczywiście trener czuwa :) Jak zawsze. Sprawdza czy ćwiczę z odpowiednią szybkością.- jak nie każę podkręcać śrubkę :) 


2 komentarze:

  1. Ja miałam tak samo z cardio-od nienawiści do miłości..i to w tydzień;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Darmowe ogłoszenia Radom Lokalne - Ogłoszenia Radom. Tu za darmo możesz dodać swoje ogłoszenia w posegregowanych kategoriach tematycznych takich jak: Ogłoszenia motoryzacyjne, Ogłoszenia nieruchomości, Ogłoszenia praca, Ogłoszenia towarzyskie czy firmy i usługi. Dodawanie ogłoszeń jest cakowicie bezpłatne i nie wymaga rejestracji czy logowania. Bezpłatny wortal z ogłoszeniami Radom Lokalne - Ogłoszenia Radom to jeden z najbardziej popularnych portali ogłoszeniowych w Radomiu. Za pośrednictwem naszej strony będziesz mógł sprzedać literalnie wszystko, zaczynając od działki rolnej przez umeblowanie, samochód, motocykl, zabawki, sprzęt rtv, książki, kosmetyki a na ciągniku rolniczym skończywszy. Ten serwis ogłoszeniowy nie sprawi problemu żadnemu z użytkowników z Radomia, nawet największy amator da sobie radę z jego obsługą dzięki prostocie, przejrzystości i ergonomiczności naszego serwisu ogłoszeniowego. W naszym portalu Radom Lokalne masz możliwość dodawania także ogłoszeń regionalnych, w tym ogłoszenia Radom, ogłoszenia Pionki czy ogłoszenia Iłża od teraz nie będą żadnym problemem, dzięki tego typu rozwiązaniom serwis jest skuteczniejszy i najpopularniejszy w Radomiu. Zapraszamy na Radom Lokalne !

    OdpowiedzUsuń